2002-2007 OffRoadVysocina.com. All rights reserved.
Před nákupem tohoto typu auta se zmiňovaným motorem jsem procházel internet, volal do mnoha dealerů NISSAN, konzultoval s majiteli zmíněného typu vozu až jsem ukončil své pátrání přímo v NISSAN ČR. Výsledkem mého snažení, dobrat se nějakého konce, jsou následující řádky. Takže. Je neoddiskutovatelným faktem, že NISSAN měl od prvopočátku uvedení tohoto motoru na trh obrovské potíže. Docházelo (a stále dochází) k propalování 3 nebo 4 pístu při různém kilometrovém proběhu a dalším potížím (nepodařilo se mě sehnat k jakým všem obtížím docházelo). Dle mých zjištění tak nejčastěji v rozmezí 80 – 150 tis. Kilometrů zřejmě v závislosti na stylu jízdu. NISSAN uváděl hned několik příčin. At už je pravda o těchto technologických závadách kdekoli (a těžko zjistit kde, protože nikdo v ČR tenhle motor nevyvíjel takže o něm nemá 100% znalosti) došlo v období 2000 až 2004 k technickým změnám týkajících se


-          změna objemu olejové náplně (vana)

-          změna používaného materiálu v motoru

-          změna způsobu rozprašování nafty

-          atd. (netuším co všechno se ještě měnilo a nikdo tady pořádně taky ne)


Od 2.měsíce 2002 dávali údajně TŘI !!! typy třílitrů,Z30DDTI,ZD30DDTI,ZZ30DDTI. Ukončení všech technologických změn bylo ke konci roku 2004. Z toho vyplívá jeden závěr. Pokud si chcete být jisti, že vůz, který hodláte koupit, je z hlediska možných rizik tím nejméně rizikovým ověřte si, zda byl motor již vyměněn za jiný a to z poslední série. To zjistíte podle výrobního čísla motoru, které je krásně čitelné na pravé straně zhora na motoru (pokud stojíte k vozu čelem). Motor by měl nést označení ZD30 a následuje šest číslic výrobního čísla. Důležité pro identifikaci jsou první 4. Já mám například ZD30 164122. Je to tedy nejnovější motor po všech technologických úpravách, který se beze změn dává i do nové verze NISSAN Patrol (informace od NISSAN ČR kontakt udávat nebudu).

         Pokud se vám podaří koupě Patrola s tímto motorem máte napůl vyhráno. Tou druhou půlkou je nutnost dodržovat určitý režim užívání. Tzn. Při jízdě např. po dálnicí ustálenou vysokou rychlostí je při zastavení bezpodmínečně nutné nechat motor 2-3 minuty „vychladnout“ tedy na volnoběh dovést motor k vyrovnání teplot a dochlazení. Rovněž se zásadně nedoporučuje jezdit na delší trasy ustálenou rychlost vyšší než 140 km/hod. Krátkodobě to není problém, ale jet takto třeba přes Německo bych rozhodně nedoporučoval. Další neméně důležitou kapitolou je včasná výměna oleje a jeho správná viskozita. Doporučení je 10W-30 někde dávají i syntetický olej např. 5W-50. Na „zajetí“ motoru se údajně doporučuje 10W-30, pak přechod na syntetiku.

         Jako další informaci je potřeba přiložit i to, že podle zkušeností nejvíce odcházejí vozy a manuální převodovkou. Automatem totiž nedokážete vytáčet motor v různých režimech tak, jako s manuálem. Co bych doporučil je taky průběžná kontrola vstřiků cca. po 60-80 tis. km. Touto kontrolou sice nedokážete předejít možnému zničení motoru, ale můžete odhalit špatný roztřik nafty, díky kterému se propaluje válec. Bohužel je smutnou pravdou, že tento motor je naprosto nepodařený kousek a defakto slepá vývojová větev. Do dnešního dne se motor dává i do nových Patrolů. Nikdy se však nepodařilo zcela odstanit konstrukční nedostatky, kdy motor zřejmě pracuje ve špatném tepelném režimu. Protože skoro všechny (možná i všechny) měněné nebo opravované motory měly tutéž závadu. Budiž nám vlastníkům útěchou, že se skutečně po všech technologických změnách popsaných výše, radikálně snížil počet takto "reklamovaných" motorů. Exitují (jak absurdní u motorů této třídy kde by to člověk považoval za samozřejmost) i spokojení majitelé, kteří po výměně motoru (pozor na výrobní číslo viz. výše) již absolvovali několik set tisíc spokojených kilomentrů.

Nezbývá tedy než doufat, že i já budu tímto skoro vyhynulým uživatelem, kterému motor vydržel.
Pravdy a mýty o motoru 3.0 Di